Brüksel Havalimanı’nda patlama

Brüksel Havalimanı’nda patlama

Brüksel Zaventem Havalimanı’nın yolcu gidiş bölümünde ve apronda olmak üzere iki patlama meydana geldi. Belçika İçişleri Bakanı, “terör alarm”ını en üst düzeye yükselttiklerini söyledi. Bu patlamanın şoku yaşanırken 3. bir patlama da Avrupa Birliği kurumlarının yakınındaki Malbeek metro istasyonunda yaşandı. Metro istasyonundan dumanlar yükseliyor. Belçika medyasına göre havaalanında yaşanan intihar saldırılarında 14, metrodaki patlamada ise 20 kişinin hayatını kaybetti. Belçika basını saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen saldırganların fotoğraflarını yayınladı.

Reuters’in geçtiği habere göre, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Zaventem Havalimanı’nda iki patlama sesi duyuldu. Patlamalardan biririnin apronda diğerinin terminal binasının içinde olduğu ifade ediliyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC, terminal binasından dumanların yükseldiğini bildiriyor.

Havaalanında yaşanan iki intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 14 kişi hayatını kaybetti. Patlamalarda 35 kişi de yaralandı. Havalimanının karşısındaki otelin sahra hastanesine dönüştürüldüğü öğrenildi.

“Neredeyseniz orada kalın” uyarısı

Belçika kriz merkezinden halka yapılan çağrıda, “Neredeyseniz orada kalın, dışarı çıkmayın” denildi. Saldırıların ardından Avrupa Birliği Komisyonu’ndan yapılan açılamada ise AB personeline evlerinden ya da bulundukları binalardan çıkmamaları için uyarıda bulunuldu. Belçika Zaventem Havalimanı’nın Twitter hesabından “havalimanına gelmeyin” çağrısı yapıldı. Brüksel ulaşım otoritesi de tüm metro sisteminin kapatıldığını açıklarken, Britanya ile anakara arasındaki demiryolunu işleten Euro Star da Brüksel’e seferlerin iptal edildiğini duyurdu.

Saldırganların fotoğrafları yayınlandı

Belçika medyası saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceklerinden şüphelenilen kişilerin fotoğrafı yayınlandı. Saldırı öncesini yansıtan güvenlik kamerası görüntülerinde, valizlerini çeken üç erkek görülüyor.

Söz konusu fotoğraf ilk olarak Belçika’nın köklü gazetelerinden Dernière Heure’nin internet sitesinde yayımlandı.

Gazete, görüntüdeki kişilerden ikisinin birer elinde siyah eldiven olmasına dikkat çekti. Eldivenlerin içinde bombaları patlatmak için kullanılan tetikleyicilerin olduğu düşünülüyor.

Arapça bağrışma sesleri

Belçika Haber Ajansı patlamadan önce silah sesi ve Arapça bağrışma sesleri duyulduğunu aktardı.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, yaptığı açıklamada “terör alarm”ını en üst düzeye yükselttiklerini söyledi. Belçika Zaventem Havalimanı’nın Twitter hesabından “havalimanına gelmeyin” çağrısı yapıldı.

İntihar saldırısı
Belçika Federal Savcısı, Brüksel Havalimanı’ndaki patlamanın intihar saldırısı sonucu gerçekleştiğini açıkladı.

THY’den Brüksel uçağı açıklaması

Brüksel’in Zevantem Havalimanı’ndaki patlama üzerine Brüksel’de bulunan THY uçağındaki yolcuların güvenli bölgeye alınmaya başlandığı açıklandı.
Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
TK 1942 sefer sayılı Brüksel seferinin ekibi ve yolcuları ilgili otoriteler koordinasyonunda uçaktan boşaltılmış olup havalimanında güvenliği sağlanan bölgeye alınmaktadır.

Metro istasyonunda da patlama

Brüksel havalimanında meydana gelen çifte patlamanın ardından bu kez de AB kurumlarına yakın Malbeek metro istasyonunda patlama gerçekleşti. Brüksel’de bütün metro istasyonlarının kapatıldığı belirtildi. Belçika medyasına göre metrodaki patlamada 20 kişi hayatını kaybetti, 55 kişi de yaralandı.

Diğer yandan, İngiltere Başbakanı David Cameron, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Brüksel’de yaşananlardan şoke oldum, çok endişeliyim. Yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Zaventem Havalimanı, Başkent Brüksel’in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor. Patlamanın yaşandığı havalimanı geçen yıl 23 milyondan fazla yolcu kabul etti.

Brüksel Havalimanı’ndaki patlama, Paris’te 13 Kasım’daki saldırılarda 130 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın baş şüphelisi Salah Abdeslam’ın yakalanmasından dört gün sonra yaşandı.

Kalaşnikof bulundu

Reuters haber ajansı, Belçika polisi’nin havaalanında bir cansız bedenin yanında kalaşnikof bulduğunu duyurdu.

 

Kaynak : http://www.cnnturk.com/dunya/bruksel-havalimaninda-patlama


İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.