Brüksel’de art arda üç terör saldırısı; en az 34 ölü, 230’un üzerinde yaralı!

Belçika’nın başkentindeki saldırıyı IŞİD üstlendi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de ikisi Zaventem Havalimanı’nda, biri Avrupa Birliği kurumlarının binalarının yakınındaki metro istasyonunda üç patlama meydana geldi. Belçikalı yetkililer terör saldırılarında en az 34 kişinin hayatını kaybettiğini, 230’un üzerinde kişinin de yaralandığını duyurdu. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Savcı, havalimanındaki patlamanın nedeninin intihar saldırısı olduğunu söyledi. Saldırı öncesinde, Arapça bağıran saldırganların yolculara ateş açtığı öğrenildi. Belçikalı yetkililer, Zaventem Havaalanı’nda, iki patlamanın ardından bir bomba daha bulduklarını ve bu bombayı kontrollü şekilde patlattıklarını açıkladı. Metrodaki patlamanın vagonun içinde gerçekleştiği öğrenildi. Bir Türk vatandaşının ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Patlamanın ardından havalimanına inecek uçaklar başka havalimanlarına yönlendiriliyor. Kentteki toplu taşıma sistemi ve müzeler kapatılmış durumda. Patlamaların ardından Belçika’da terör alarmı, en yüksek seviye olan 4’e yükseltildi. Patlama nedeniyle kasım ayındaki terör saldırılarında 130 kişinin hayatını kaybettiği Fransa’da da terör alarmı verildi. Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yayımlayarak “Brüksel’e gitmeyin” uyarısı yaptı.

İlk iki patlama, Zaventem Havalimanı’nda saat 08:00 sularında meydana geldi. Havalimanındaki patlamanın yankıları sürerken, şehir merkezinde Avrupa Birliği binalarına yakın Maalbeek metro istasyonunda da bir patlama meydana geldi.

Havalimanındaki patlamalardan birinin apronda,  birinin de terminal binası içinde American Airlines’a ait check in bölgesinde gerçekleştiği öğrenildi. Patlama sonrası havalimanının tahliyesine başlandı. Tüm uçuşların iptal edildiği öğrenilirken, bölgeye yapılan tren seferleri de durduruldu. Havalimanı binasının dış camlarının tamamen kırıldığı, tavanında kısmi çökme meydana geldiği ifade ediliyor. Patlamanın ardından havalimanı karşısında bulunan otel, sahra hastanesine çevrildi. Yaralıların tedavisi burada yapılıyor. Brüksel Valisi de patlamanın bir terör saldırısı olabileceğini açıkladı. Belçika basınında yer alan haberlere göre, patlama öncesi silah ve Arapça bağrışma seslerinin duyulduğu belirtildi.

Patlamaların yaşandığı sırada bir Türk Hava Yolları uçağı da uçuşa hazırlanıyordu. Patlama sonrası bu sefer iptal edildi.

Patlamanın gerçekleştiği metro istasyonundan ilk görüntüler...

Patlamanın gerçekleştiği metro istasyonundan ilk görüntüler…

AB kurumları kapatıldı

Patlamanın ardından tüm Avrupa Komisyonu binasının çalışanlaı binaya kapatıldı. AB çalışanlarına evlerinde kalmaları, işlerine giden çalışanların bulundukları binada kalmaları talimatı verildi.

Saldırının ardından metro istasyonu böyle tahliye edildi

Saldırının ardından metro istasyonu böyle tahliye edildi

Brüksel’de patlamanın yaşandığı metro durağının içi kameralara böyle yansıdı


İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.