Deve Güreşleri Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Deve Güreşleri Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Didim’de bu yıl 8’incisi düzenlenen Deve Güreşleri Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Güreşler vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.
Didim Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel festival, Akyeniköy Dalyan Kavşağı’nda yapılırken, deve güreşlerine Ege Bölgesi’nden 110 pehlivan deve katıldı. Güreşler öncesinde bir tanıtım seremonisi ile develer davul zurna eşliğinde güreş alanında sırayla tanıtıldı.
Seremoninin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra eşleştirmesi yapılan develer karşı karşıya getirilerek güreştirildi. İlk güreş tertip komitesinden Ulaş Karakaya’ya ait iki devenin güreşmesiyle başladı. Deve güreşleri belediye tarafından görevlendirilen hakemler ve saha komiserleri tarafından yönetildi. Güreş sırasında rakipleriyle mücadele eden develeri zaptetmeye çalışan urgancılar ve develerin sahipleri ise zor anlar yaşadı.
Kıran kırana güreşen deve güreşlerine katılan yüzlerce vatandaş ise bir taraftan güreşleri heyecanla izlerken, bir taraftan da piknik yaparak günün tadını çıkardı. Festival alanında deve sucuklarının boy boy sergilenip, ekmek arasında servis edilmesi de dikkatlerden kaçmadı.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.