Didim Mahallerini Harita Üzerinde Görebilirsiniz

Didim MahalleriniHarita Üzerinde Görebilirsiniz

Didim Mahallerini Harita Üzerinde Görebilirsiniz

Didim ilçesinin haritadaki konumu aşağıdaki gibidir, ayrıca Didim ilçe haritasında Didim ilçesinde yer alan önemli  yerleri, mahalleleri görebilirsiniz. Krokiyi inceleyip bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Mersindere mahallesi
  • Mavişehir Mahallesi
  • Hisar Mahallesi
  • Cumhuriyet Mahallesi
  • Efeler Mahallesi
  • Yeni Mahalle
  • Çamlık Mahallesi
  • Altınkum Mahallesi

Mersindere Mahallesi

Mersindere mahallesi Didimin çıkışında mavişehirin bitişinden itibaren yalıköye kadar olan alanı kapsayan mahalledir. Mersindere mahallesi konumu itibari ile mavişehir ve yalıköyü içine alan didimin en kuzey batısındaki mahallesidir. Mersindere mahallesinin bir kısmı sulubatak olarak geçmekte olup bölgede imar mevcut değildir dolayısı ile tarla formatında olan bu arsalar gelecek için yatırımlık olarak değerlendirilmektedir. Mersindere mahallesi gelecek dönemde Didimin kuzeye doğru genişleyeceği alanların başında bulunmaktadır. Özellikle sulubatak mevkisindeki uygun fiyatları arsalar yatırım için tercih edilebilir.

Mavişehir Mahallesi

Mavişehir Didimin girişinde kalan adını masmavi denizden alan, Didimin en güzel bölgelerinden birisidir. Didimin en batısında bulunan bölge ak-yeni köy yolu üzerinden gelen ziyaretçiler için harika bir deniz manzarası ile kara-yolundan seyahat etme imkanı sunmaktadır. Mavişehir sakin bir bölge olduğundan dolayı uzun zamandır sitelerin bulunduğu bir bölge olup son yıllarda bölgede kurulan Büyük Anadolu oteli’nin kurulmasından sonra daha da popüler olmuştur. Ayrıca pazar yeride çok ilgi görmüştür. Aksam üstü alışveriş yapmak için gidip gezebileceğiniz bir pazardır. Sebze, Meyve, Züccaciye, Kıyafet, Kuruyemiş, Şarküteri Her Türlü İhtiyacınızı Mavişehir Pazarından Görebilirsiniz.Didime yaklaşık 8 km mesafedeki Mavişehir bölgesinde son yıllarda yapılan yeni siteler ve bu bölgedeki düşük imar oranları nedeniyle yapılan villa tipi yapılar yoğunluk kazanmıştır.

Hisar Mahallesi

Hisar mahallesi Didim Apollon tapınağınıda içine alan Didimin üst kısmı ile Mavişehir‘e kadar olan bölgedeki mahalledir. Didimin 2 ana caddesi olan Atatürk bulvarı ve İnönü bulvarı bu mahallenin içinden geçmektedir.Didim’in çıkış mahallesi olarak ta kabul edilebilir.Hisar mahallesinin büyük bir bölümü sit alanı olmasına rağmen bu alan çevresinde yerleşimler hızlı bir şekilde oluşmaya başlamıştır.Didime ilk gelen yerleşimciler bu mahallede ikamet etmeye başlamışlar dolayısı ile bölge Yenihisar ismini de buradan almaktadır. Merkezinde Apollon tapınağının bulunduğu bölge de son bir kaç yıldır tapınak çevresindeki taş evler restore edilip satılır hale getirilerek bölgenin eski günlerine dönmesi yönünde çalışmalar mevcuttur.

Cumhuriyet Mahallesi

Cumhuriyet mahallesi didim yeni mahalle ile sanayi sitesi arasında kalan mahalledir. Didimin merkezinde olan bölgede yaz kış oturan haneler mevcuttur. Mahallemiz  Hataneye, Çarşıya pazara, marketlere cafeler’e resmi dairelere yürüme mesafesindedir.

Efeler Mahallesi

Efeler mahallesi didim merkezi konumda  yeni mahallenin hemen batısında yer alan mahalledir. didimin en geniş mahallerinden olan efeler mahallesi yaz kış oturmak isteyenleri tercihi bir bölgedir .marketler resmi daireler, alışveriş merkezlerine yürüme mesafesinde olup denize’de yakın bir konumdur. Efeler mahallesinde yeni yapılan sağlık ocağı vardır. Ayrıca pazartesi  günleri semt pazarı kurulmaktadır.

Yeni Mahalle

Yeni mahalle Didim merkezde Cumhuriyet mahallesi ile Efeler mahallesi arasında kalan kısımdır.Bu mahallede özellikle son yıllarda büyük bir yapılaşma başlamıştır. şehir merkezinde olan mahallemiz de genel olarak yaz kış oturmak isteyenlerin tercihidir. çarşıya pazara alışveriş merkezlerine resmi dairelere, hastaneye çok  yakın bir konumdadır.

Çamlık Mahallesi

Çamlık Mahallesi Didim Altınkum’da adını çamlık olarak bilinen Didim Atınkum’un tek büyük ağaçlı alanı olan çamlık alanından almıştır. Çamlık Mahallesi Altınkum iş hanı  ile didim Marina arasında kalan bölgeyi kapsamaktadır. Denize yakındır. Genelde yazlık olarak bilinen bir bölgedir ama yaz kıs oturan hanelerde vardır. Otellerin ve Cafeler’in yoğun olduğu bir bölgedir.

Altınkum Mahallesi

Altınkum mahallesi Didim’in sahil şeridindeki mahallelerinden birisi olmasına rağmen bölge olarak sahil şeridinin hepsine Altınkum denilmektedir. Genelde yazlıkcıların tercihi olan bölge, oteller bölgesi olarakta geçer tüm otellerin bulunduğu bir yerdir.  eşsiz kumsalda denize girebilir, Altın Sarısı Kumlarında güneşlenebilir veya çeşitli su sporları yaparak eğlenebilirsiniz. Sahil boyunca sıralanmış mekanlarda her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Cafeleri, barları ve diskoları ile Akşamları da çok renkli olan Yalı Caddesi sayesinde tüm gününüzü burada geçirme imkanına sahipsiniz. Altınkum arasında yer alan Beach Clublar‘da da denize girmek ve güneşlenmek mümkün.

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.