Didim’de ki Sürücülerin Dikkatine!

Didim’de ki Sürücülerin Dikkatine!

“Yaya Öncelikli Yol” Didimli sürücüler tarafından hem yayaları hem de yasaları ihlal ediyor.

İç işleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanan“Önce Yaya Uygulaması”konulu genelge 81 İl Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı’na gönderilmişti. Genelgede, geçen yıl Ekim ayında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı. Buna göre;“Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.”hükmü getirildiği vurgusu yapılmıştı. Ancak bazı araç sürücüleri söz konusu trafik yasasını ve yayaları hiçe sayıyor.
Yayaya Yol Vermemenin Cezası 604 Lira!
2019’un “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildiğine dikkat çekilen genelgede, sürücülerin, yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkararak yavaşlamalarını ve durarak yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla karayolu üzerinde öncelik arz etti.
Öte yandan yayaya yol vermemenin cezası, geçtiğimiz Ekim ayında TBMM’den geçen düzenlemeyle önceliği yayalara vermeyen araç sürücülerine uygulanan para cezası 0 oranında artırıldı. Para cezası 235 liradan 488 liraya çıkarıldı. 2019 Ocak ayı itibariyle de cezaya zam yapıldı ve yayaya yol vermemenin cezası 604 liraya çıkarıldı.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.