Didim Takı Festivali Başladı

Didim Takı Festivali Başladı

Apollon Tapınağı çevresindeki Ramazan bayramını da içine alacak şekilde planlanan 12 gün boyunca açık kalacak olan “Apollon Takı Festivali” resmi açılışı 30 Mayıs 2019 günü yapıldı.

12 boyunca açık kalacak festivalin açılışına Kaymakam Mehmet Türköz, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, oda başkanları, CHP’li belediye meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.
Tanıtıma katkı sağlayacak yeni bir işe daha imza attıklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Deniz Atabay; “Didimli hanımlarımız bu konuda çok fazla gayretli ve üretiyorlar.

Yazın da bu noktada bir takım sergiler düzenliyoruz ama bölük pörçük oluyor. Hanımlarımızın düzenli olarak stant açabileceği, ayrıca Apollon Tapınağı’nın tanıtımına da katkı sağlayacağı ve hanımlarında el emeklerinin ekonomik olarak geri dönüşünü sağlamak adına bu etkinliği düzenledik.

 Bu yıl bunu tutturabilirsek gelecek yılda devamını düşünebiliriz. Didim halkının buna katılım sağlaması ve ilgi göstermesi de önemli.

Burada ev hanımlarının el emeği ürünlerini sergiliyor. Sanayi üretimi ya da hazır takı satılmaması konusunda hassasiyetimiz var ve stantlarda bu konuda uyarılarda bulunacağız öyle olursa bir farklı ve değerli olur, her yerde bulunabilecek bir üretim değil el emeği göz nuru objelerin satılması farkımız olur.Bu noktada bu festivalin oluşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
“Gelenekselleşsin ve burası Hanımeli Sokağı olsun”
Didim Kaymakamı Mehmet Türköz tapınak çevresindeki alanın bir çok festivale ev sahipliği yaptığını belirterek “Sezonu uzun süreye yaymak için belediyemiz birçok etkinlik yapıyor. Umarım bu festivalin devamı gelir.

Burası bir ‘hanımeli sokağı’ da olabilir. Belediyemizin ve Halk Eğitim merkezinin kurslarına katılanların ürünlerini sergileyecekler. Bu ilk kez olacak bundan sonra daha da iyi olacağını gelenekselleşeceğini düşünüyorum” dedi.
Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Mahir Özgür Damar İlkokulu halk oyunları ekipleri Aydın Yöresine ait halk oyunlarını sergiledi.

150’ye yakın standın açıldığı festivalin bayramla birlikte çok sayıda ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Sergilenen ürünlerin bazılarının takı olmaması süs eşyası olması sebebiyle festivalin adının “El Sanatları ve Takı Festivali” olarak adlandırılması talep edildi.


İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.