Didim’in İlk Muhtarı Mustafa Kabadayı’nın İsmi Ölümsüzleşti

Mustafa Kabadayı

Didim’de o dönemki adı ile Yoran’da 1924 – 1936 yılları arasından 12 yıl boyunca muhtarlık yapmış olan, Yoran’ın ilk muhtarı Mustafa Kabadayı’nın adının verildiği park düzenlenen törenle açıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Mustafa Kabadayı’nın torununun oğlu Mehmet Kabadayı, “Bu güzel parkı bize kazandıran ve dedemizin ismini veren Belediye Başkanımız Deniz Atabay‘a, belediyemizin yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Dedem Mustafa Kabadayı Didim’in ilk muhtarıdır. 1924 – 1936 yıllarında Didim’de 12 yıl muhtarlık görevi yaptı. Tahmin ettiğiniz üzere o yıllarda Didim’de yaşam şartları çok zordu. Bir mübadele olayı yaşanmıştı. Dedem çok zor şartlar altın muhtarlık yapmıştı. Mustafa Kabadayı 1874 yılında Yunanistan’ın Selanik ilinde doğmuştur. Daha sonra doğmuş olduğu köyden buraya göç ettikten sonra burada muhtarlık yapmıştır. Sayın Belediye Başkanım Meclis üyelerimiz ve değerli misafirlerimiz bu parkın açılışına katılım gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Didim’in hızla büyüdüğünü belirten Başkan Atabay, “Didim’in geleneğini göreneğini buraya ilk gidip bu toprakları kendilerine vatan yapan insanları yaşadıkları zorlukları o günkü yaşamlarını anlatmak için bizim de çabalarımızın devam ediyor. Bunlardan en önemlisi mübadele evi, orayı herkesin gezip görmesini istiyorum. İlk muhtarımız Mustafa Kabadayı’nın bugün bu parka adını verdik son derece güzel ve her zaman söylediğim gibi planlandığımız son halkamızı da Gülcemal vapuru ile gelip kovela limanında ilk ayak bastıkları yere ilk adım anıtını yaparak noktalayacağız. İnşallah orada da hep beraber oluruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, davetlilerle birlikte parkın açılış kurdelesini kesti. Açılışta misafirlere Didim Belediyesi görevlileri tarafından ikramda bulunuldu. Açılışa katılan parka ismi verilen Mustafa Kabadayı’nın en küçük kızı Didim’de yaşayan 90 yaşındaki Huriye Bozdağ emeklerinden dolayı Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’a teşekkür etti.

Kaynak: sondakika.com

Didim'in ilk muhtarı Mustafa Kabadayı'nın ismi ölümsüzleşti Didimde Açılış Didim'in ilk muhtarı Mustafa Kabadayı'nın ismi ölümsüzleşti


İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.