Didim Vegan Festivali

Didim Vegan Festivali

Didim Vegan Festivali; Avrupa’da ikinci, Türkiye’nin ise ilk Vegan Festivali olan ve Vegan kenti ilan edilen Didim’de 3. Vegan Festivali başladı.  Pazar günü oldukça kalabalık olan vegan festivalinde  kutsal yol yürüyüşüne ilgi oldukça büyüktü yürüyüşün ardından katılımcılara belgeleri verildi.

Ardında şirinler anaokulu çoçukları festivalde etkinlik düzenlediler A. Deniz Atabay etkinliği ziyaret etti . Hemen ardından organik ürünler tanıtıldı. vegan gözleme, vegan kokoreç, yaprak sarma, vegan tatlılar tanıtıldı, Binlerce yıllık Apollon tapınağı çevresinde kurulan festival alanı renkli görüntülerle devam etti.

Didim belediye başkanı A.Deniz Atabay, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş ve Didim Belediye meclis üyeleriyle birlikte stantları gezerek hem ürünleri yerinde gördü hem de vegan ürünleri denedi.
Başkan Atabay, festivalle ilgili yaptığı değerlendirmede “Bugün 3. düzenliyoruz. İlgi alakayı görüyorsunuz. 100 metrelik yeri 45 dakikada geldim. Vatandaşımızın ilgisi çok fazla, şuna çok sevindim. Buraya el yordamıyla geldik çünkü Türkiye’de bununla ilgili referans alabileceğimiz bir örneği yoktu geçmişte ama görüyorum ki tabii halkın katılımı önemli, yerli insanlarımızın bizzat evden yaptığı getirdiği yiyecekleri burada sunmalı önemli. En önemli olan şeylerden bir tanesi özellikle vegan konusunda yiyecek anlamında ulusal firmaların çoğunu burada görüyorum. Süt üreticileri, peynir ve sucuk olsun her türlü hepsinin üreticileri burada. Ulusal firmaların katılıyor olması Didim vegfest’in rüştünü ispat etmeye başlaması demektir” diye konuştu.

Başkan Atabay, festivalin Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci olduğunu kaydederek “Vegan felsefesinin önce Türkiye’ye sonra da bütün Avrupa’ya yayılmasını istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın ikinci vegan kentidir Didim ama önemli olan o kalabalığı buraya çekecek olan ana unsurların burada birleşmiş olmasıdır. Yani yerel yöneticiler ve üreticilerle ulusal firmaların 3. festivalde burada buluşmuş olmaları beni çok mutlu etti“ dedi.

22 Nisan Pazar gününe kadar sürecek festivalde vegan yemeklerinin yanı sıra vegan ürünlerinden yapılmış vegan içecekler, vegan tatlılar, vegan döner ve vegan sucuklar göze çarptı. 4 gün sürecek festivalde, mutfak atölyeleri, çeşitli paneller, çocuklara yönelik atölye çalışmaları ile konserler yer alacak.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.